Home|Contact Us|FAQMy Shopping Trips
Printable Coupon Links: SmartSource|Redplum|Coupons.Com |

Tuesday, March 24, 2009

Publix Current Weekly Deals


Publix Current Weekly Deals

For the week of 3/26 - 4/1


What's Free This Week?

Covergirl Eyeshadow: $2.99
Use: $1/1 3/1 PG
Use: $2/1 Publix Coupon from Green Advatange Flier
Price: FREE

The GoodLife Recipe Food for Cats: $4.49/2
Use: $3/1 RP 3/8 (note: Some regions only received $2/1) Click on Ebay Banner and buy some!
Price: FREE

Wrigley's 10pk Gum: $1.09
Use: FREE product coupon SS 2/22, 3/15
Price: FREE

Gerber Baby Food, 2pk: .79
Use: $1/1 here (Print out more than one if you want to use them for this sale and the Earth's Best Sale)
Price: FREE



Buy 1 Get 1 Free Deals This Week:

Pepsi 2-L Bottles: $1.59
Price: .79 and .80 each

Gatorade Thirst Quencher 64 oz.: $2.50
Price: $1.25 each

Reese's Peanut Butter Eggs: $3.99
Price: $1.99 and $2 each

Earth's Best Organic baby Food: $1.09 (BOGO) (Buy 10 Jars)
Use: $1/6 here
AND
Use: $1/10 jars here
Price: .34 each (Thanks Crystal)


M&M's Chocolate Candies: $4.69 (Buy 6 for best deal!)
Use: 3 - $1/2 coupons from RP 3/1
Use: 2 - $1/3 Target Coupons From RP 3/1
Price: $9.07 for 6 bags or $1.51 each

Perdue Breaded Chicken Nuggets: $4.39
Price: $2.19 and $2.20 each

Oscar Mayer Beef Franks: $3.99
Price: $1.99 and $2 each

Kellogg's FiberPlus Chewy Bars: $3.19
Use: .75/1 here
Price: .82 each

Nabisco Oreo Wafer Sticks: $3.49
Price: $1.74 and $1.75 each

Pepperidge Farm Goldfish Grahams: $2.19
Price: $1.09 and $1.10 each

Snack Factory Pretzel Crisps: $3.19
Price: $1.59 and $1.69 each

Taco Bell Home Originals Dinner: $2.69
Price: $1.34 and $1.35 each

Pompeian Olive Oil: $10.99
Use: $1/1 here
Price: $4.49 each

Kellogg's Frosted Mini-Wheats Cereal: $4.19
Use: Publix Coupon IN weekly ad: Buy 4 boxes and get a gallon of Publix Milk for FREE
Use: $1/1 (if you printed it out last month from coupons.com) or $1/1 found on products at Kroger last week.
Price: $1.09 each plus free milk if you bought 4!

Uncle Ben's Long Grain & Wild Rice: $1.99
Use: Multiple COupons from SS 2/22
Price: Varies

Lindsay California Ripe Pitted Olives: $1.99
Price: .99 and $1 each

Post Cereal (Fruity or Cocoa Pebbles, HoneyCombs, Alpha-Bits): $3.89
Use: $1/2 Honey Comb SS 3/1
Price: $2.89 for 2

Kellogg's Nutrigrain Bars: $3.49
Use: Possible $1/2 Peelie found on product at the beginning of the month (could be more out?)
Price: $2.49 for 2

Betty Crocker Premium Muffin Mix: $2.59
Price: $1.29 adn $1.30 each

Campbell's Select Harvest Soup: $2.39
Price: $1.19 and $1.20 each

Crystal Light Drink or On The Go Mix: $3.99
Use: $1/2 here
Price: $2 WYB 2

Publix Microwave Popcorn: $3.59
Price: $1.74 and $1.75 each

Nabisco Ritz Crackers: $3.49
Price: $1.75 and $1.74 each


Lance Cookies, Crackers, or Wafers: $2.89
Price: $1.44 and $1.45 each

Doritos: $3.99
Price: $1.99 and $2 each

Lifesavers Candy: $1.89
Price: .94 and .95 each

Swiss Miss Pudding: $2.50
Price: $1.25 each

Immaculate Baking Co. Cookie Dough: $3.49
Use: $1/2 from Pubix Spring 2009 (just released) Greenwise Magazine
Price: $2.49 for 2

Contessa Restaurant Quality Meal: $7.99
Use: $2/1 here
Price: $1.99 each

Klondike Ice Cream Bar: $3.49
Price: $1.74 and $1.85 each

Glass Plus Glass & Multi-Surface Cleaner: $2.49
Use: .50/1 SS 3/22
Price: .24 and .25 each

Lysol All-Purpose Cleaner (40 oz bottle): $3.19
Use: Checking on this one
Price:

Chinet Classic White Dinner Plates: $6.19
Use: $1/1 SS 1/25
Price: $2.09 each

Q-Tips 300-375 ct: $2.75
Use: .30/1 RP 1/18
Price: .77 each

Publix Ranitidine 75 Acid Reducer Tablets 40ct: $7.99
Price: $3.99 and $4 each


Dial Bar Soap (3 ct): $2.07
Use: .35/1 SS 3/8
OR
Use: .35/1 peelie coupons on product packaging advertised in weekly ad
Price: .34 each


Other Sales This Week:

Fresh Express Salad: $2/$5
Use: 2 - $1/1 from Publix Yellow Advantage Flier
Use: $2/$5 Produce Coupon From Food Lion (Flips)
Price: $1 for 2 packs

Peter Pan Peanut Butter: $2 each
Use: $.50/1 here
Price: $1 each

Hormel Completes: $2
Use: $1/1 SS 2/8
Price: $1 each

Kellogg's Frosted Flakes: $1.99
Use: $1/2 here
Price: $1.49 each

Freschetta Pizza: $5.50
Use: Multiple coupons from SS 2/8
Price: Varies

Jimmy Dean Breakfast Sandwiches: $3.99 each
Use: $1/1 RP 2/22 (d-lights variety if included)
AND
Use: $1/2 Publix Yellow Advantage Flier coupon
Price: $4 for 2 boxes or $2 each


Produce: Use $2/$5 FLIP here for any combination of $5 worth of products below!

Cantaloupes are .97 each
Florida Oranges, 4lbs: $2 each
Strawberries: $1.66/lb packages
Florida Celery: .99 each
Bartlett Pears: $1.29/lb
Green Bell Peppers, 2lb bags: $1.99 each
Red Potatoes, 5lbs: $2.99 each
Note: You can pick up anything that you want! These are just items on sale!

Bakery Deli: Use $2/$5 FLIP here for any combination of $5 worth of products below!

Weekly ad coupon for...Purchase any 2 lbs of Boar's Head Meat or Cheese and get 1/4 lb Boar's Head Fontina Cheese Free. Not sure of the price but I can almost bet that between the 2 items listed on the coupon that you will reach your $5!

Publix Southwestern Ranch Dip, 8oz: $2.39
Muffins, 4 ct: $2.29
Apple Pie: $4.29
Small Glazed Creme Cake: $3.99
Weigh Out $5 worth of Deli Sliced Meat (requires major mind calculations! LOL)
Note: Again, these are just suggestions. Take a look around to see what you can buy for $5 so that you can get $2 off! Make sure that you are not purchasing something that you normally wouldn't buy or do not need!





Member of BeCentsAble's "The Original Grocery Gathering"

4 comments:

Crystal @ The Thrifty Mama said...

I think the Earth's Best coupon from FL is $1/6. Combine with the MFR Printable: http://www.earthsbest.com/promos/coolsavings.php
Makes them .36 cents a jar.
:)

Crystal @ The Thrifty Mama said...

No, that would be .34 cents a jar. Even better!

Lissa said...

Fixed it! Thanks for letting me know about the manufacturer's link too!

kala said...

HEADS UP! while shopping at food lion, i found a save a $1 hang tag on four 2-liter mountain dew products around the neck of the bottle. when i went to publix they had peelies on the pepsi 2-liters that read buy two 2-liter pepsi products get 1 free (i also spotted these peelies at cvs). so i matched up my coupons (4 b2g1 peelies/3 $1 hang tags) and got 12 bottles of mountain dew for $3.34...about $0.28 each.

Start Earning Swagbucks Today!

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails